The ladder to Life Master has many rungs.  Congratulations to District 17 players that have advanced in player rank, short of becoming a Life Master.

Recent Player Rank Upgrades as of July, 2017

374 Michele Bell             Albuquerque NM         Junior Master
355 Dawn Bernstein       Sedona AZ                   Junior Master
374 Mary Ellen Butler     Albuquerque NM          Junior Master
356 Joey Curtis              Tucson AZ                   Junior Master
363 Jennifer Davis          Greeley CO                  Junior Master
359 Jonathan Dings        Boulder CO                 Junior Master
374 Robert Dubroff        Albuquerque NM         Junior Master
364 Maggie Eagleton      Grand Junction CO      Junior Master
380 Carolyn Ehr             Las Cruces NM            Junior Master
364 Michelle Harlow       Durango CO               Junior Master
356 Sheila Henry            Tcuson AZ                  Junior Master
376 Bob Hickson            Carlsbad NM               Junior Master
351 John Humphreys      Chandler AZ               Junior Master
351 Margaret Humphreys Chandler AZ             Junior Master
360 C Phoebe Lostroh     Colorado Spring CO   Junior Master
361 Sharon Carol Marks  Denver CO                 Junior Master
354 David Martenson      Scottsdale AZ             Junior Master
351 Yogi Patel                 Chandler AZ               Junior Master
361 Jeanne Phillips          Denver CO                 Junior Master
356 Wendy Reed             Tucson AZ                  Junior Master
360 Diane Reichwein       Colorado Spgs CO      Junior Master
380 Penny Salome           Las Cruces NM           Junior Master
374 Charlotte Thornhill   Albuquerque NM       Junior Master
374 Tom Thornhill III       Albuquerque NM       Junior Master
354 James Williams         Scottsdale AZ             Junior Master
364 Phillip Brandon         Grand Junction CO     Club Master
354 Diane Bricker            Payson AZ                 Club Master
374 Julie Cresswell          Cochiti Lake NM        Club Master
356 Lisette Daigle           Tucson AZ                 Club Master
364 Anita Davis               Durango CO              Club Master
356 Sonnie Davis             Tucson AZ                 Club Master
354 David Dukes              Scottsdale AZ            Club Master
354 Cecily Einck               Peoria AZ                  Club Master
383 David Ferg                 Santa Fe NM              Club Master
363 Rod Fisher                 Fort Collins CO          Club Master
364 Jacquelyn Gannon     Paonia CO                  Club Master
361 Robert Harry             Denver CO                 Club Master
356 Elliott Hendricks       Dragoon AZ                Club Master
359 John Holmes             Boulder CO                 Club Master
356 Joyce Honorof           Tucson AZ                  Club Master
373 Jay Hu                       Las Vegas NV              Club Master
374 Deborah Kinsella       Albuquerque NM        Club Master
373 Isaiah Latham            Henderson NV            Club Master
383 Rebecca Lewis           Santa Fe NM                Club Master
361 Rosanne Lobitz          Denver CO                 Club Master
356 Steven Marder           Tucson AZ                  Club Master
356 Miki Pratt                  Tucson AZ                   Club Master
383 Sanya Schick              Santa Fe NM               Club Master
359 Lynette Teichman       Granby CO                 Club Master
359 James Wheeler            Boulder CO                 Club Master
363 Donald Winters           Loveland CO               Club Master
361 Deborah Zarlengo      Golden CO                   Club Master
374 Diana Zavitz               Albuquerque NM         Club Master
374 Mary Brosnan             Albuquerque NM         Sectional Master
374 Marjorie J Elson          Albuquerque NM         Sectional Master
383 Mac Ennis                   Santa Fe NM                Sectional Master
354 Dee Hjermstad           Sun City West AZ         Sectional Master
354 Lynne Holmes            Scottsdale AZ               Sectional Master
355 Judith Penvenne         Sedona AZ                    Sectional Master
363 Ron Sutton                 Berthoud CO                 Sectional Master
355 Ann Urick                   Sedona AZ                    Sectional Master
359 Ying Zhang                 Longmont CO               Sectional Master
354 Wallace Deeth             Scottsdale AZ                Regional Master
354 Cathie Galloway          Phoenix AZ                   Regional Master
360 Debra Kirkendall         Colorado Spgs CO        Regional Master
354 James McNamee          Sun City West AZ          Regional Master
355 Judith McPeak             Flagstaff AZ                  Regional Master
363 Linda Meininger          Fort Collins                   Regional Master
374 Joshua Mullins             Albuquerque NM          Regional Master
359 Diane Rex                   Lafayette CO                 Regional Master
383 Richard Rosenthal Jr    Santa Fe NM                 Regional Master
361 Jackie Flowers             Larkspur CO                 NABC Master
373 Barbara Geil                 Las Vegas NV               NABC Master
361 Anita Holmes               Denver CO                   NABC Master
351 Paul Morris                  Gilbert AZ                     NABC Master
356 Cynthia Rose               Tumacacori AZ              NABC Master
373 Barbara Shell                Las Vegas NV               NABC Master
361 Mary Wright                 Arvada CO                    NABC Master
356 Randi Berkson              Tucson AZ                   Adv NABC Master

 

Recent player rank upgrades, as of June, 2017

Unit          Player Name                         City/State                           New Rank

363 Barbara Actor Fort Collins CO Junior Master
367 Dianne Ater Salida CO Junior Master
421 Barbara Beeman Cheyenne WY Junior Master
421 Michael Beeman Cheyenne WY Junior Master
374 Linda Benson Rio Rancho NM Junior Master
356 Laraine Brokaw Tucson AZ Junior Master
421 Sandra Dennis Cheyenne WY Junior Master
374 Madeline Dwyer Albuquerque NM Junior Master
361 Annaliese Ehlen Denver CO Junior Master
356 Kay Galligan Tucson AZ Junior Master
421 Gary Gregory Cheyenne WY Junior Master
422 Marjorie Gustin Clark CO Junior Master
388 Jean Hadley Alamogordo NM Junior Master
363 Gary Halcomb Fort Collins CO Junior Master
356 Arthur Herbst Tucson AZ Junior Master
354 David Holmes Scottsdale AZ Junior Master
374 Nancy Kluck Albuquerque NM Junior Master
361 Susan Knott Denver CO Junior Master
351 Norman Lamster Gilbert AZ Junior Master
361 Janet Leinen Englewood CO Junior Master
354 Janice Mandell Scottsdale AZ Junior Master
359 Missy Minor Boulder CO Junior Master
361 Marge Precise Thornton CO Junior Master
421 Karen Sapp Cheyenne WY Junior Master
374 Devi Shah Albuquerque NM Junior Master
363 Patricia Soltys Laporte CO Junior Master
374 Barbara Streich Tijeras NM Junior Master
421 Rick Weingardt Cheyenne WY Junior Master
354 Myron Weintraub Phoenix AZ Junior Master
374 Patrick Zetterholm Albuquerque NM Junior Master
359 Bill Andrews Louisville CO Club Master
361 Elly Barnes Littleton CO Club Master
355 Thomas Bradley Sedona AZ Club Master
374 Lorrie Church Albuquerque NM Club Master
374 Stan Church Albuquerque NM Club Master
356 Terry Cox Green Valley AZ Club Master
356 G C (Clay) Cox Jr Tucson AZ Club Master
359 Brenda Daniel Silverthorne CO Club Master
364 Robert Davis Durango CO Club Master
356 Mary Delfs Tucson AZ Club Master
361 Allan Dugan Castle Rock CO Club Master
159 Jeanne Fields El Paso TX Club Master
364 Jana Goldstein Durango CO Club Master
356 Dorothy Hall Tucson AZ Club Master
364 Sue Hasz Cortez CO Club Master
363 Mary Ann Henke Fort Collins CO Club Master
356 Charles Hunter Tucson AZ Club Master
363 Eva Sue Littleton Fort Collins CO Club Master
354 Marguerite McCray Glendale AZ Club Master
360 Sheri McLaughlin Colorado Spgs CO Club Master
354 Sandra Mushock Goodyear AZ Club Master
355 William Schroeder Prescott AZ Club Master
360 Lori Sojourner Colorado Spgs CO Club Master
421 Darleen Stout Cheyenne WY Club Master
364 Dottie Thomson Carbondale CO Club Master
374 Gregory Ward Albuquerque NM Club Master
360 Linda Wohlhueter Colorado Spgs CO Club Master
361 Donna Agee Centennial CO Sectional Master
422 Mundy Aron Laramie WY Sectional Master
354 Julie Beckvall Scottsdale AZ Sectional Master
361 Linda Bowles Littleton CO Sectional Master
354 Charles Chittenden Phoenix AZ Sectional Master
354 Mary Jane Chittenden Phoenix AZ Sectional Master
351 Roger Clayton Phoenix AZ Sectional Master
354 Angelina Fales Sun City AZ Sectional Master
388 Jean Gilliland Alto NM Sectional Master
361 Thomas Gropp Highlands Ranch CO Sectional Master
374 Sam Hankins Socorro NM Sectional Master
354 Marvin Jones Phenoix AZ Sectional Master
363 Stephen Keen Fort Collins CO Sectional Master
355 Charles Parker Show Low AZ Sectional Master
361 Andrew Sauter Highlands Ranch CO Sectional Master
373 William Schlosser Las Vegas NV Sectional Master
373 Gustavo Schuster Las Vegas NV Sectional Master
356 Carolyn Sittnick Green Valley AZ Sectional Master
360 Maureen Tuttle Colorado Spgs CO Sectional Master
355 Jack Urick Sedona AZ Sectional Master
422 Janet Wolf Laramie WY Sectional Master
383 Tom Woodward Santa Fe NM Sectional Master
354 Peter Youngwerth Scottsdale AZ Sectional Master
361 Linda Albert Denver CO Regional Master
361 Merri Anderson Broomfield CO Regional Master
354 Barbara Brue Surprise AZ Regional Master
363 Richard Buck Lyons CO Regional Master
359 Elaine Ennis Broomfield CO Regional Master
356 Kathleen Feeney Tucson AZ Regional Master
374 Howard Friedman Albuquerque NM Regional Master
364 Cathy Graves Pagosa Springs CO Regional Master
364 W Gordon Graves Pagosa Springs CO Regional Master
356 Joyce Hagin Tucson AZ Regional Master
356 Jennifer Jacobs Tucson AZ Regional Master
361 Diana Moss Golden CO Regional Master
356 Mary Jane Mucklo Tucson AZ Regional Master
356 Karen Muench Oro Valley AZ Regional Master
358 Jack Noble Yuma AZ Regional Master
383 Edwin Nordstom Santa Fe NM Regional Master
361 Jane Oehm Golden CO Regional Master
359 Nell Parnell Boulder CO Regional Master
361 Denise Portnoy Denver CO Regional Master
355 Thomas Shannon Lake Havasu Cit AZ Regional Master
355 Peggy Shannon-Brown Lake Havasu Cit AZ Regional Master
354 Karen Strandberg Scottsdale AZ Regional Master
360 Nancy Teel Colorado Spgs CO Regional Master
356 Kay Turner Green Valley AZ Regional Master
354 Dennis Weiland Scottsdale AZ Regional Master
354 Diana Winston Scottsdale AZ Regional Master
361 Patti Askew Wheat Ridge CO NABC Master
360 Carol Black Colorado Spgs CO NABC Master
361 Bonnie Camp Denver CO NABC Master
361 Wayne Eckerling Denver CO NABC Master
360 Jan Gregg Colorado Spgs CO NABC Master
354 Lawrence Marcus Scottsdale AZ NABC Master
359 Gregory Newcomb Boulder CO NABC Master
361 Linda Peterson Denver CO NABC Master
363 Constance Robertson Fort Collins Rising Players   Next page: Youth and Student Activites